Bakım

Kuru Cilt İçin 8 Ev Yapımı Çözüm

Hangi cilt tipine sahipsiniz? Cilt tipinizin gerçekten kuru cilt olduğuna emin misiniz?

Sağlıklı bir cilt bariyerini destekleyen nemlendirici içerikler kullanarak kuru cilt sorununu hafifletebilirsiniz. Ayrıca, diyetinize bazı yiyecekleri dahil etmek ve cildinizi tahriş edici faktörlerden korumak da yardımcı olabilir.

Kuru cilt, daha ciddi bir tanıya işaret edebilen bir semptom olabilir. Ancak çoğu durumda, kuru cilt, ciltten nemini alan çevresel faktörlerden kaynaklanır.

Isı, sıcak duşlar, kurak iklimler ve sert sabunlar, tümü kuru cilde neden olabilir. Neyse ki, kuru cilt belirtileriyle başa çıkmak ve nemi geri kazanmak için evde uygulayabileceğiniz çözümler bulunmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, nemlendirici özelliklere sahiptir. Nemlendiriciler, cilt hücreleri arasındaki boşlukları doldurarak pürüzsüz bir yüzey oluşturur. Bu nedenle, hindistan cevizi yağında doğal olarak bulunan doymuş yağ asitleri cildi nemlendirebilir ve yumuşatabilir.

Hindistan cevizi yağını, gözlerinizin altı ve ağzınızın çevresi gibi en hassas bölgeler dahil olmak üzere vücudunuzun her yerinde günlük olarak kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının bir başka avantajı da onu herhangi bir şeyle karıştırmanıza gerek olmamasıdır. Hindistan cevizi, günlük kullanıma oldukça uygundur.

Vazelin

Bir araştırmaya göre, vazelin ürünleri yaşlı yetişkinlerde cildi iyileştirebilir. Vazelin, aynı zamanda mineral yağı olarak da bilinir ve cildi koruyucu bir tabaka ile kaplar. Bu, nemin altında hapsolmasına yardımcı olur. Bu da kuru, tahriş olmuş cilt lekelerinin iyileşmesine yardımcı olur.

Yulaf Banyoları

Yulaf, tahriş olmuş cilt için yaygın bir halk çözümüdür. Bir 2015 araştırması, anneannelerin ve büyükannelerin yüzyıllardır bu ev ilacını önermesinin nedenini gösterdi: İşe yarıyor.

Kolaylaştırılmış yulaf, tahrişi yatıştıran antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu çözüm, kaşıntıyı hafifletmek istiyorsanız özellikle etkilidir. Bir yulaf banyosu aldıktan sonra cildinizi nemlendirdiğinizden emin olun, böylece bariyeri kilitleyebilirsiniz.

Evde yulaf banyosu yapabilirsiniz. Yulafı ince toz haline getirmek için bir mutfak robotu kullanın, ardından sıcak suya karıştırın. Ayrıca yulafı içeren birçok ticari ürünü deneyebilirsiniz.

Antioksidanlar ve Omega-3’ler

Cildiniz kuru olduğunda, vücudunuzun onarımlarını yapabilmesinden daha hızlı cilt hücrelerini zarara sokan unsurlara maruz kalıyorsunuz demektir. Mayo Clinic’e göre, cildinizi daha sağlıklı gösterebilecek bazı yiyecekler bulunmaktadır.

Antioksidanlar açısından zengin olan gıdalar, toksinlerden kaynaklanan hasarı en aza indirebilir ve vücudunuzun sağlıklı hücreler üretmesine yardımcı olabilir. Cilt sağlığına katkıda bulunan bazı gıdalar şunlardır:

  • Yaban mersini
  • Domates
  • Havuç
  • Fasulye
  • Bezelye
  • Mercimek
  • Omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar, örneğin somon, ayrıca ışıltılı bir cilt diyetine katkıda bulunabilir.

Eldivenler

Eller çoğunlukla çevresel tahriş edicilerle doğrudan temas eder. Bunlar, bulaşık deterjanı ve çamaşır deterjanını içerir.

Elleriniz suyla temas halindeyken eldiven takma alışkanlığı edinin. Elleriniz aynı zamanda sıcaklıklar düştüğünde ve dışarıda soğukta çalışırken de çok fazla tahribe maruz kalır.

Ev işleri yaparken veya aşırı sıcaklıkta dışarıda olduğunuzda yalıtımlı eldivenler takmak, kuru ve tahriş olmuş cildi azaltabilir.

Duş Suyu Sıcaklığını Ayarlayın

Amerikan Dermatoloji Akademisi, kuru cildi hafifletmenin bazen duş alışkanlığınızı değiştirmek kadar basit olabileceğini belirtmektedir. Çoğu insan genellikle sıcak duş alır, ancak bu cildi yakabilir ve zarar verebilir.

Ve cildi nemlendirdiğini iddia eden bazı sabunlar tam tersi etki yapabilir. Bunlar alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve sert kimyasallarla cildi inceltebilir.

Sıcak değil, ılık suyla kısa duş alın. Ve geleneksel sabunlardan daha cilde nazik ve kokusuz olanları arayın.

Nemlendirici Kullanın

Evde nemlendirici bulundurmak, ev ısıtma sistemlerinin neden olduğu kuruluğu en aza indirmeye yardımcı olabilir. Harvard Tıp Fakültesi’ne göre, gaz ve elektrikli ısıtıcılar havadaki nemi alsa da, %60’a ayarlanmış bir nemlendirici bu etkiyi dengelemek için yeterlidir.

Alerjenlerden ve Tahriş Edicilerden Kaçının Ani bir kuru cilt durumu, giysilerinizle veya cildinize maruz bıraktığınız şeylerle bağlantılı olabilir.

Şömine başında oturmak, klorlu veya kimyasal işlem görmüş suda vakit geçirmek veya hatta yün giysiler giymek, tümü cildinizi tahriş edebilir ve kuruluğa neden olabilir. Cildinizi nasıl muamele ettiğinizi kontrol edin ve nazik davranmaya çalışın.

Önleme Sağlıklı bir cildi korumak önemlidir. Cildiniz, bakteri ve virüslere karşı ilk savunma hattını oluşturur. Kaşıntı nedeniyle cildiniz zarar gördüğünde, enfeksiyon oluşabilir. Cildiniz sizi rahatsız etmediğinde bile iyi bir nemlendiriciyi günlük rutininize dahil etmek isteyebilirsiniz.

Aslında, her gün sağlıklı bir cilt bariyerini korumak, kuru cilt patlamalarını önlemenin en iyi yollarından biridir. Başka bir temel cilt bakım ipucu ise her gün nemlendirici bir güneş koruyucu kullanmaktır, böylece cilt hasarını ve kuruluğu önlersiniz.

Yüksek sıcaklıklara veya cilt tahrişine maruz kaldığınızda, cildi teri uzaklaştıran gevşek pamuklu giysiler giymeyi unutmayın.

Unutmayın, aşırı kuru cilt daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu