Bakım

Yeni Başlayanlar İçin Retinol

Retinol nedir?

Retinol, vücut tarafından doğal olarak üretilen ve hücre döngüsünü artırarak kollajen üretimini başlatmaya ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olan C vitamini türevi olan bir retinoid türüdür. Aynı zamanda akne ve hiperpigmentasyon için kanıtlanmış bir tedavidir.

Retinol kullanmanın cilt bakımı faydaları nelerdir?

Retinol, gözenekleri temizlemeye, cildi soyup düzleştirmeye ve hiperpigmentasyonun görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ince çizgileri ve kırışıklıkları tedavi eder. Akne tedavisi diğer faydalar arasında yer alır.

Hangi cilt tipleri retinol kullanabilir?

Retinol kullanırken cildin yağlı cilt, karma cilt, normal cilt veya kuru cilt ise rahatlıkla kullanabilirsin. Ancak hassas cilt tipine sahipsen ekstra dikkatli olmasın. Cilt tipinizi bilmiyorsanız tıklayınız. Reaktif ve alerjik ciltlerin uyum sağlaması genellikle zordur. Retinol, cildin güneşe karşı duyarlılığını artırıyor dikkatli olun!

Hamile olanlar retinol kullanmamalıdır!

Retinolu ne zaman kullanmaya başlamalıyım?

Yaptığımız araştırmalarda 30lu yaşlara gelindiğinde yavaş yavaş küçük dozlar ile başlanması öneriliyor. Bu yaşlar ciltteki kollajen seviyelerinin daha hızlı azalmaya başladığı yaşlar. Ama bu diğer yaşlarda retinolden fayda sağlamayacağınız anlamına gelmez. Retinolden her yaşta faydalanabilirsiniz.

Retinolu cilt bakım rutinime nasıl eklerim?

Kanadalı dermatolog Dr. Julia Carroll düşük dozlarda yavaş yavaş yaklaşmayı öneriyor. Düşük doz (%0,25) ile başlayıp bir kaç gün bekleyip değerlendirin. Eğer ki bir tepki almazsanız tekrar deneyin. Eğer ürün cildinizde kızarmalara sebep olursa veya pul pul dökülme gibi yan etkileri oluyorsa retinolü nemlendiricinizle karıştırarak dozunu seyreltin veya nemlendirici sürdükten sonra yani bir nevi nemlendiriciyi bariyer olarak uygulayın.

Başlangıçta retinolu haftada bir kez uygulayın ve cildinizin nasıl tepki verdiğini gözlemleyin. Sonra kademeli olarak her diğer gün veya haftada üç kez kullanmaya çalışın.

Retinol ürünlerini kullanırken başka bir önemli ipucu da sadece gece cilt bakım rutininize dahil etmektir. Çünkü cildi güneşe karşı daha duyarlı hale getirir.

Neden bazı cilt tipleri retinole tepki gösterir?

Retinol cilt için çok faydalı olsa da bazen kızarıklık, pul pul dökülme ve kuruluk gibi yan etkilere neden olabilir. Bu faktörler arasında çok sık kullanım, çok fazla kullanım, cildinizi doğru şekilde hazırlamamak (retinol her zaman temiz ve kuru cilde uygulanmalıdır) veya diğer içeriklerle karıştırmak, alfa-hidroksi asitler veya akne tedavileri gibi, bulunabilir.

Cildim retinole kötü bir tepki verirse ne yapmalıyım?

Cildinizde kızarıklık, pul pul dökülme ve kuruluk gibi yan etkilerle karşılaşırsanız retinol kullanımını durdurun. Bu belirtiler geçene kadar nemlendiri ve güneş kremi kullanın. Yan etkiler geçtikten sonra daha düşük dozlarda veya nemlendirici ile karıştırarak daha az sıklıkta düzenli bir programla uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu